Onsdagsrejsen drar igång 19/6!

  • 18 jun 2024

image: Onsdagsrejsen drar igång 19/6!

onsdagsrajs, onsdagsrace, motorvägsloppet... kär bana har många namn.

Onsdagsrajset är här!

 

Nu drar vi igång klubbens egna onsdagstävling där du endast tävlar mot dig själv (eller som i mitt fall: förmågan att hålla dig flytande länge nog för att komma i mål). 

Alla av klubbens medlemmar är naturligtvis välkomna, gammal som ung, Kanotskoleelev eller elitsatsande aktiv.

I sedvanlig ordning är det inskrivning kl. 17:45 då du får en nummerlapp och väljer ut den kanot du tänker ta dig runt banan i. Ca 18:30 hoppas vi se så många av er som möjligt på vattnet där ni kommer skickas iväg längs med ån för att runda motorvägsbron (visst låter det exotiskt) för att sedan gå i mål framför bryggan till publikens jubel.

Är du nybörjare och aldrig har deltagit tidigare så får du en fiktiv tid att "slå". Nästa gång du tävlar så kämpar du mot din föregående tid. Den som efter alla 10 Onsdagsrejs har förbättrat sin tid mest, är den som tar hem äran. Med andra ord är detta en tävling där du som är nybörjare har störst chans av alla att vinna!

 

Naturligtvis bjuds det på fika efteråt, det är ju nästan viktigast av allt!