Kanotvård - 21/5 kl 09:00 samt "vårstädning 10/6

  • 15 maj 2023

Det börjar dra ihop sig för både mer paddling på ån och tävlingssäsong.

Kanotvård

...m.a.o. ord är det hög tid att se över både klubbens och de enskilda aktivas kajaker. Vi bjuder därför in till en "kurs i kanotvård" för våra aktiva och deras föräldrar.

Om era barn fortsätter paddla så kommer ni behöva lära er grunderna i att reparera gelcoat, byta roderlinor eller varför inte ett roder? Tag tillfället i akt att lära er genom att praktisera på klubbens kajaker under handledning av Pålle. 

Väl mött på klubben på söndag 21/5 kl 09:00!

Vårstädning, eller snarare vår städning

Känner du inte för att reparera men ändå vill bidra så går det utmärkt att tjuvstarta vår "vårstädning" redan nu på söndag, som i år sker den 10/6 samtidigt som ordinarie träning. Våren hann passera så vår städning av klubben passar nog bättre...

Vi samlas gemensamt för att röja i buskagen, klippa gräs eller tvätta fönster. Inga jobb är för små och ju fler vi blir desto roligare.